2013-11-30 Mantorp

Riksutställning 30/11 2013 på Travbanan i Mantorp

 

 

Fullt med bilder är utlagt i bildgalleriet.

Jag hoppas att det är ok för er besökare att undertecknad har lagt ut bilder, om det är så att ni är med på bild men önskar ta bort den hör av er till undertacknad.

 

Bilder på de djur som fått 95 poäng och högre. Kanske inte av bästa kvalite men dock en bild. Dessa bilder ligger sist i albumet och i kommentaren står vilket katalognummer ovh vilka poäng de fått.

 

Följ länken nedan för att se bilderna:

 

BILDER FRÅN MANTORP

 

Hederspriser delades ut från 94,5 p och uppåt.

 

Mantorpsmästare: Rikard Pettersson.

Best in Show:Bernt o Christina Andersson Söderberg.

VÖK:s Ungdjurscup: Christer Järnede Engelsk Scheck.

ÖÖK:s Ungdjurscup: Rikard Pettersson Alaska.

Bästa junior: Alma Carlén Hermelin ryss zobel brun

 

Klass A

1. Paawo Paraniak, Skärblacka, Vit Lant -95,5 p.

2. Christer Järnede, Motala, Belgisk Hare, viltröd -95,5 p.

3. Katrin Alfredsson, Värmskog, Lilla Wiener blå -95,5 p.

4. Rikard Pettersson, Ulrika, Lilla Havana -284,5 p.

5.Bernt Järnede

6.Maria Törnvall

7.Jonas Carlén

8.Familjen Sjögren

9.Maria Eriksson

10.Tommy & Yvonne Fransson

11.Susanne Papic

12.Gunnar Danielsson

13.Moens Kaniner

14.Jarl Tjalle Larsson

15.Johny Stolpe

16.Barbro Sjöstrand

17.Inga-Stina Eriksson

18.Annika Larsson

19. Linda Bergman

20.Ludvig Karlsson

21.Christer Järnede

22. Emelie Delleskog

23.Jan-Erik Svensson

24.Gösta Larsson

25.Hanna Eriksson

26.Alma Carlén

27.Gun Nycander

28.Susanne Papic

29.Sandra och Krister Tengelin

30.Isak Fryksén

31.Catharina Sandbakken

32.Camilla Öhrnström

33.Stefan och Morgan Fernlund Carlsson

34.Johan Axel Eriksson

35.Marianne Jargéus

36.Jarl Tjalle Larsson

37.Ann-Louise Hallberg

39.Carolina Sandbekken

40.Skogstuna Kaningård

41.Ullacarin Bernström-Järnhede

42.Hanna Eriksson

43.Linnea Nilsson

44.Eva Lena Bäcker

45.Fredric Eldebring

46.Marie Eriksson

47.Linda Waldemar

48.Per Bergh

49.Sandra och Krister Tengelin

50Familjen Sjögren

51.Ann-Louise Hallberg

52.Jan-Erik Svensson

53.irgitta Lundgren

54.Anette Hultman

55.Linda Waldemar

56.Ilja Groncharov

57.Ewa Lena Bäcker

58.Sandra och Krister Tengelin

59.Heidi Söderqvist

60.Maria Törnvall

61.linda Nyclander

62.Jarl Tjalle Larsson

63.Susanna Papic

 

Klass B

1. Rikard pettersson, Ulrika, Alaska -287 p.

2. Bernt Andersson o Kristina Söderberg, Nyköping -286,5 p.

3. Christer Järnede, Motala, Engelsk Scheck, svart -284,5 p.

4. Christer Järnede, Motala, Belgisk Hare, viltröd -284 p.

5. Catharina Sandbakken, Vårgårda, Lilla Silver, svart -284 p.

6.Bo Eriksson

7.Terje Axerud

8.Ewa Lena Bäcker

9.Lena Berg

10.Jan-Erik Svensson

11.Per Bergh

12.Gösta Larsson

13.Anette Wardmo

14.Hanna Bomsjö

15.Birgitta Lundgren

16.Gun Nycander

17.Johny Stolpe

18.Marianne Jargéus

19.Tommy & Yvonne Fransson

20.Per-Erik Bergh

21.Jarl Tjalle Larsson

22.Alice Kristoffersson

23.Birgitta Lundgren

24.Maria Lindqvist

25.Paawo Paraniak

26.Jarl Tjalle Larsson

27.Katrin Alfredsson

28.Sven Nilsson

 

BIS

Bernt Andersson o Kristina Söderberg, Nyköping, Vit Lant -96 p.

 

 

 

Klicka på namnet för att få upp undertecknads mailsdress:

 

Anette Hultman

 

 

 

 

 

 

2013-11-30 Mantorp

 

620 kaniner anmälda.

 

108 utställare.

Webbansvarig Tuss Fasth, kontakt webb@vastraostergotlandskaf.se